Maker ve Eğitim

Mustafa Burakhan KOCABAŞ’ın Şahsi Web Sayfasıdır

Mersin’in sıcak bir yuvasında 1989 yılı ocak ayının 2. günü dünyaya gelmişim. İlk ve en zor eğitimlerimi işte burada ailemden aldım. O yıllar eğitim benim için tam bir işkenceydi. Daha çok oyun ve yine oyun ilgi alanlarımı oluşturuyordu. Bu yıllarda babam arıcılık ile uğraşmasından dolayı Türkiye’nin pek çok vilayetini de gezmiş bulundum. En çok Elazığ’da geçirdiğim yılları hatırlıyorum. Mersin’in bende çok özel tınısı mevcuttur. Ana sınıfına gerek duymamamdan yada daha üst bir seviye çocuk olmadan olacak ki gitmedim. Birinci sınıfa İleri İlköğretim Okulu’nda başladım. İlk yıl servis kullandım ama babam hayat tecrübeme güvenmiş olacak ki dolmuş ile gidebileceğime karar verdi.

Okulun ilk günü hep canlı bir hatıra bende. Herkes ağlıyordu ve ben etrafına şaşkın kocaman gözlerle bakıyordum. En son yanımda oturan ve ağlarken nefes almakta bile zorlanan arkadaşa sordum neden ağladığını. Cevabı beni daha şaşırtmıştı. “Annnem beni bırakıp gitti”. Ona sadece Eee beni de bırakıp gitti ne olacak ki dedim. Sanırım o gündür bu gündür okulda gerçekleşen bu duygusal tepkiler bende şaşkınlık oluşturuyor. İlkokulu hırgür arasında bitirdim. LGS sınavı bizde liselere giriş sınavının kısaltması oluyordu. İşte bende o sınava girdim. Yahya Günsur And. Bil. Tek. Lisesini kazandım. Abimin iknaları sonucu oraya yazıldım. İlk yıl hazırlık ve ardından gelen 3 yıl çok eğlenceli geçti. Buna dersler dahil değildi tabi. Mezun olduğum yıl kazanamadığım üniversiteyi ikinci yıl İstanbul’da abimin yanında kazandım. Düzce Üniversitesi Bilgisayar öğretmenliği benim için iyi bir kariyerin başlangıcı oldu. Mezun olduktan sonra bir yıl özel bir eğitim sürecini tamamladım.

İsabet Okulları Çekmeköy şubesinde 2013-2014 öğretim döneminde bilişim teknolojileri öğretmenliğine başladım. 2014-2015 öğretim döneminde görevime öğretmenliğin yanı sıra İsabet Okulları Çekmeköy Şubesi bilgi işlem birimi yöneticisi olarak devam ettim. 2015-2016 öğretim döneminde ise bu görevimi bir adım ileri taşıyarak tüm İsabet Okullarının Genel Bilgi-İşlem Bölümü sorumlusu olarak devam etmekteyim.

ETUSP  Eğitim Teknolojileri Uzmanı Ve Maker Öğretmen sertifa Programını tamamladım. İsabet Okulları bünyesinde bulunan kurumlara Eğitim Teknolojileri alanında senimer programları düzenliyorum. Ayrıca Microsoft’un “The Microsoft Innovative Educator (MIE)” tamamladım. Bu platform da da kendimi geliştirmek için çaba sarf etmekteyim.

Maker Öğretmen olduktan sonra ise Arduino ile çalışmalar yapmakta ve okulumda bu alanda bir öğrenci kulübüm bulunmaktadır. 2016 – 2017 öğretim döneminde yarışmalarda derece hedeflemekteyiz